Aby Twoje włosy były piękne, lśniące i miękkie warto postawić na pielęgnację, w której dostarczysz im odpowiednich składników odżywczych. W dobie wszechobecnej mody na świadomą pielęgnację pojęcie, jakim jest równowaga PEH jest znane każdej włosomaniaczce. Jednak zasady dotyczące jej zachowania i stosowania w codziennej rutynie nie zawsze są zrozumiałe. Dzisiaj raz na zawsze rozwiejemy wszelkie wątpliwości z tym związane przekazując wskazówki dotyczące skutecznej pielęgnacji włosów!
Równowaga PEH – czym jest i jak ją osiągnąć?
Włosy składają się z budulca, który można przedstawić za pomocą cegiełek - bez choćby jednej z nich cała konstrukcja by się zapadła lub była nierównomierna. W procesie pielęgnacji takimi cegiełkami są składniki odżywcze wchodzące w skład PEH – proteiny, emolienty i humektanty. Zachowując balans w stosowaniu każdego z nich można sprawić, że włosy staną się mocniejsze, lśniące oraz odpowiednio nawilżone. Aby osiągnąć taką równowagę należy obserwować potrzeby swoich włosów i sprawdzać w jakim stopniu dany składnik wpływa na ich kondycję.
Proteiny, emolienty i humektanty – dostarcz swoim włosom to, co najlepsze!
Równowaga PEH to balans trzech elementów, z których każdy odpowiada za inne właściwości pasm. Należą do nich takie składniki, jak:
- proteiny – naturalny budulec włosa odpowiadający za odbudowę pasm i ich sprężystość. Zalicza się do nich proteiny mało- i wielkocząsteczkowe,
- emolienty - wzmacniają powłokę włosów i stanowią element domykający całą pielęgnację. Zalicza się do nich oleje, tłuszcze i silikony,
- humektanty - odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i zatrzymanie go w pasmach.
Jak z łatwością zrozumieć równowagę PEH i świadomie ją stosować?
Świadoma pielęgnacja włosów jest dla Ciebie enigmatyczna i nie potrafisz zrozumieć jak zachować równowagę PEH? Możesz to sobie ułatwić wykorzystując tabele pomocnicze dostępne w internecie! Sprawdzisz w nich czego w danym momencie potrzebują Twoje włosy i jaki składnik wykorzystać do pielęgnacji. Twoje pasma się elektryzują i są szorstkie? Możliwe, że dostarczyłaś im za dużo protein! A może czujesz, że są obciążone i się strączkują? To wina tzw. przeemolientowania. Stosuj metodę prób i błędów, aż w końcu dojdziesz do perfekcji w zachowaniu równowagi PEH!