Klinika włosa
Strona główna » Blog » Działanie biotyny na włosy i skórę głowy
Nie bez powodu nazywa się ją witaminą piękna. Działanie biotyny pozwala bowiem nie tylko wzmocnić płytkę paznokci i uregulować ich wzrost, ale odpowiada również za utrzymanie włosów i skóry w należytej kondycji. Skutkami niedoboru tego organicznego związku chemicznego są przede wszystkim zmiany skórne: stany zapalne i podrażnienia. Uboga dieta unaocznia wpływ biotyny na włosy – po pewnym czasie utracą swój blask, staną się o wiele bardziej łamliwe, a niewykluczone także, że zaczną wypadać.
Należy jednak pamiętać, że przyczyną niedoboru witaminy w organizmie wcale nie musi być niewłaściwy sposób odżywiania się. Z zaspokojeniem zapotrzebowania na tę substancję możemy mieć trudności także w czasie ciąży, w okresie antybiotykoterapii bądź w momencie, gdy narzucimy sobie intensywny plan treningowy i nie dostosujemy diety w taki sposób, by odpowiednio zwiększyć dawkę witamin przyjmowanych wraz z pożywieniem.
W literaturze określa się ją najczęściej witaminą B7 lub H. Podobnie jak pozostałe związki organiczne zaliczane do witamin z grupy B biotyna wykazuje działanie na skórę, włosy oraz paznokcie. Wszystko za sprawą specyficznej struktury cząsteczkowej – w skład substancji wchodzą cząsteczki siarki, bez której organizm nie miałby niezbędnych zasobów do budowy keratyny. To białko na pewno dobrze znasz – obecne jest przecież we wszelkiego rodzaju kosmetykach pielęgnacyjnych, co nie powinno dziwić, w końcu odpowiada za odżywienie i wzmocnienie włosów oraz za odbudowę zniszczonych pasm.
Wiesz już, co daje biotyna na włosy. Pamiętaj jednak, że jej działanie na skórę również jest bardzo istotne, choćby dlatego, że reguluje pracę gruczołów łojowych i potowych, a do tego przyczynia się do ujednolicenia kolorytu cery. Eksperci wskazują również na kluczową rolę witaminy w procesie produkcji energii dla komórek nerwowych, obniżanie stężenia glukozy we krwi czy zapobieganiu miażdżycy. Uczestniczy także w wielu innych, ważnych procesach dla prawidłowego funkcjonowania organizmu: m.in. wchłanianiu witaminy C i krzepnięciu krwi.
Warto podkreślić, że związek występuje zarówno w artykułach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, więc jest stosunkowo łatwo dostępny także dla wegan i wegetarian. Największe ilości biotyny wykazującej pozytywne działanie na włosy i skórę zawarte są w wątróbce wołowej i wieprzowej. Zapotrzebowanie na witaminę B7 możemy również zaspokoić poprzez uwzględnienie w diecie warzyw strączkowych (np. fasoli czy soczewicy), orzechów włoskich, brązowego ryżu, grzybów lub sardynek.
Zastanawiasz się, czy mająca wpływ na kondycję skóry i włosów biotyna jest także w owocach? Oczywiście, że tak! Znajdziesz ją choćby w grejpfrutach, arbuzach i melonach. Zanim jednak włączysz do swojego codziennego jadłospisu wszystkie te produkty, skonsultuj się z dermatologiem lub dietetykiem – każdy z nas ma przecież nieco odmienne zapotrzebowanie na witaminy i prowadzi inny styl życia. Dobrym pomysłem jest też zlecenie wykonania testu na nietolerancje pokarmowe.
Jest to stosunkowo rzadko spotykany problem, gdyż nadmiarowe ilości witaminy zazwyczaj wydalane są przez organizm wraz z moczem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że choć biotyna ma pozytywny wpływ na stan skóry i włosów, dostarczanie jej w zbyt dużych dawkach może być szkodliwe i wiązać się z m.in. takimi objawami, jak biegunka oraz bóle brzucha.
Wyższe zapotrzebowanie zaobserwowano u kobiet w ciąży oraz przyjmujących na co dzień tabletki antykoncepcyjne. Z niedoborem witaminy w organizmie zmagają się również osoby nadużywające alkoholu i palące papierosy. Objawy są zwykle widoczne gołym okiem, o ile oczywiście wiemy, jak działa biotyna: pojawiają się zmiany na skórze, włosy stają się kruche i łamliwe, a płytka paznokcia jest o wiele cieńsza niż zazwyczaj.
Innymi skutkami niedoboru mogą być np. bóle mięśniowe i drętwienie skóry, zwiększony poziom cholesterolu we krwi oraz anemia. W przypadku zauważenia tych dolegliwości konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty.
czytano: 273 razy
autor: hermed.pl
data dodania: 2023-12-21 12:46:07
Proszę potwierdzić wydruk wyświetlonego artykułu:
Proszę potwierdzić zapisanie wyświetlonego artykułu do pliku PDF:
Proszę wypełnić poniższy formularz, aby powiadomić znajomego o znalezionym przez Ciebie artykule: